Budapest az utóbbi években nemcsak turisztikai, hanem lakhatási szempontból is kiemelt figyelmet kapott. A dinamikus városfejlődés, a munkahelyek koncentrációja és az egyetemi élet mind hozzájárultak ahhoz, hogy az albérleti piac rendkívül keresetté vált.
Az elmúlt években Budapest bérleti lakáspiaca drasztikusan megváltozott. A növekvő kereslet az árak gyors emelkedéséhez vezetett, ami komoly kihívást jelent a bérlők számára. A központi, frekventált területeken az albérletárak sokszor irreálisan magasak, különösen a fiatalok és az egyetemisták számára, akiknek a havi bérleti díjak sokszor elérhetetlenek.
Mindig is hiányoltam a tényleges, valós összehasonlításokon alapuló statisztikákat, a kézzel (és számokkal) megfogható drasztikus emelkedéseket.
Rengeteg blog szól általánosságban a bérleti piacról, annak drágulásáról, nehézségeiről. Úgy döntöttem nem várok tovább, megírom saját magam egy véleménycikk formájában a tapasztalataimat, amely a száraz tényeket és számokat is be fogja mutatni.
Be fogok mutatni egy olyan belvárosi ingatlant, ahol az elmúlt 4 év bérleti díja folyamatosan emelkedett. Igen, jól érted, ugyanazt a lakást egymás utáni években én adtam ki, így remek lehetőségem volt elkészíteni ezt az összehasonlítást.
Mielőtt belekezdek az imént említett konkrét példába, kezdjük egy rövid piaci áttekintéssel.
Valószínűleg a legtöbb bérleti szerződésnek ebben az időszakban (nyár közepe / nyár vége) van az évfordulója, amikor a bérlők körbenéznek, hogy van-e szebb, jobb, tágasabb vagy olcsóbb kiadó lakás a kínálatban. Ahonnan pedig kiköltöznek, azok a lakások rendszerint visszakerülnek a kínálatba.
A fenti állítást alátámasztva kb. egyidőben érkezett 3 bejövő hívás, hogy adjam ki az ingatlanjaikat.
Mindegyik ingatlan tulajdonosa elfoglalt, ezért kerestek meg engem, hogy foglalkozzak a kiadással. Az egyik megbízóm cégvezetőként dolgozik, nem volt ideje a kiadás részleteivel foglalkozni. A másik tulajdonos kisgyermeket nevel, így itt kérdés sem volt, hogy megbíznak a kiadással. A harmadik tulajdonosnál pedig már hosszú évekre nyúlik vissza, hogy miért bízott meg az ingatlanának kiadásával. 5 éve ismertük meg egymást, egy ingatlan vásárlásban segédkeztem nekik. Sem Őt, sem ingatlanát nem fogom nevesíteni, de a könnyebb olvashatóság miatt hívjuk Péternek, ingatlanát pedig Budán találjuk meg.
A nagy kereslet miatt a piacon elérhető lakások rendkívül gyorsan gazdára találnak. Egy-egy jól elhelyezkedő és kedvező árú lakás szinte azonnal bérlőre talál, ezért a potenciális bérlőknek gyorsan kell cselekedniük. Így is történt mindhárom megbízásommal, valamennyi rövid időn belül új lakóra talált.
A kitekintés után érkezzen a fent említett száraz valóság. A személyiségi jogokat betartva a szóban forgó ingatlant és annak tulajdonosát megmásítom, viszont a bérleti díjakat a valóságnak megfelelően fogom leírni. A tulajdonost nevezzük Péternek, ingatlana pedig Belbudán található.
Szóval Péter lakását 2021-ben, 2022-ben, 2023-ban, és 2024-ben is én adtam ki, így pontosan tudom mennyire volt piacképes az adott évben, mikor hány érdeklődő érkezett, mekkora volt rá a verseny. Péter ingatlana kb 10 évvel ezelőtt teljeskörűen felújított, így mai szemmel bátran nevezhető jó állapotúnak. Gépesített konyha beépített hűtővel és fagyasztóval, mosogatógéppel, tűzhellyel és sütővel. Higgyétek el nekem, sok háziasszony megirigyelne ebben a konyhában főzni. Részben bútorozott, így ezzel sem kellett sokat bajlódni a bérlőknek.
Most pedig következzen, hogy melyik évben hogyan teljesített a lakás, kizárólag a bérleti díjakat sorolom fel, a közös költséget és a rezsit nem:
- 2021-ben 190,000 Ft
- 2022-ben 200,000 ft
- 2023-ben 240,000 Ft
- 2024-ben pedig 280,000 Ft volt
Láthatod, hogy 3 év alatt 90,000 Ft-ot emelkedett az ingatlan bérleti díja, ez a 2021. évi díjhoz képest közel 50%-os emelkedés.
Ez a bejegyzés kizárólag a bérleti díjakra és azok emelkedésére szorítkozik. Nincsen célom semmilyen gazdasági mutatóval (pl. minimálbér növekedés, reálbérek emelkedése, stb) kiegészíteni. Az egész bejegyzés megírásával egy szándék vezérelt: a bérleti díjakat össze lehessen hasonlítani, mint almát az almával, körtét a körtével.
Záró kérdésként tedd fel magadnak a kérdést: “megéri ingatlant vásárolni, vagy béreljünk inkább?”
Küldd tovább ezt a bejegyzést annak, akiről azt gondolod, hasznos lehet.
Ki ne szeretne magabiztosan a másik fél szemébe nézni? Tudni, a kínált hirdetési ár piacképes. A nagy és pofátlan alkudozókat senki sem szereti. Ha viszont egyértelmű az árkommunikáció, felkészült leszel, és a legjobb árat kapod az ingatlanodért.